Siódmo- i ósmoklasiści naszej szkoły w dniach 17-18 października odbyli "Podróż z klasą" do Łodzi! Szkoła złożyła wniosek o wycieczkę do Gminy Miejsce Piastowe. Gmina uzyskała dofinansowanie do wyjazdu od Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Pierwszym punktem wycieczki do Łodzi było Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Łodzi. Muzeum prezentuje wystawę stałą pod tytułem "Sieć życia", znajduje się na niej ponad 1600 eksponatów. Zobaczyliśmy na niej wypchane okazy ssaków, m.in. słonia indyjskiego i hipopotama oraz zbiór ssaków, ptaków i gadów, owadów, w tym też pięknych motyli. Ciekawa była też kolekcja mięczaków i bezkręgowców. Mieliśmy okazję widzieć fragmenty szkieletu mamuta, nosorożca włochatego, kompletny szkielet niedźwiedzia jaskiniowego oraz czaszkę tura, będącą symbolem Muzeum.
Kolejnym punktem był spacer jedną z najsłynniejszych polskim ulic, ulicą Piotrkowską. Podziwialiśmy przepiękne fasady kamienic, sklepy, restauracje, kawiarnie i ich ogródki. Wchodziliśmy też w odremontowane podwórza, zachwycił nas Pasaż Róży - kompleks budynków ozdobiony kawałkami luster oraz artystyczne instalacje: "Narodziny Dnia" i "Ptaki w raju". Warto było też patrzeć pod nogi, bo szliśmy łódzką "Aleją gwiazd" oraz po Pomniku Łodzian - pasie jezdni ułożonym z kostek brukowych z imionami i nazwiskami fundatorów. Udało się nam też zasiąść na ławeczce z Julianem Tuwimem
Odwiedziliśmy także Muzeum Miasta Łodzi. Jest to jeden z najbardziej okazałych budynków miasta, dawny pałac bardzo wpływowego Żyda-fabrykanta Izraela Poznańskiego. Ta rezydencja jest wizytówką Łodzi i świadectwem jej znaczenia w XIX wieku. Podziwialiśmy przepiękne sale reprezentacyjne: Salę Jadalną i Lustrzaną, pomieszczenia mieszkalne, a także wystawę poświęconą Arturowi Rubinsteinowi - wybitnemu pianiście żydowskiego pochodzenia.
Na Placu Wolności znajduje się pomnik naszego Tadeusza Kościuszki, stojący na wysokim cokole, w którego wmontowane są cztery płaskorzeźby ukazujące doniosłe sceny z życia Tadeusza Kościuszki: przysięgę na krakowskim rynku, Kościuszkę z Jerzym Waszyngtonem, Kościuszkę stojącego z Bartoszem Głowackim przy armacie oraz podpisanie uniwersału połanieckiego.
Niezapomniane wrażenia zrobiła na nas Manufaktura, gdzie stare budynki otrzymały drugie życie i przeznaczenie! Odnowione obiekty z charakterystycznej czerwonej cegły powstały w miejscu dawnej fabryki włókienniczej. Nasza młodzież zachwyciła się tymi budowlami, bo mieszczą w sobie centra handlowe, restauracje, ale i miejsca rozrywki (kino, kręgielnię, ściany wspinaczkowe). Na tym terenie jest też wiele galerii artystycznych i muzeów, odbywa się tu też Festiwal światła.
Drugie dnia z samego rana odwiedziliśmy największe w Polsce Centrum Nauki i Techniki EC1, które powstało w przebudowanych wnętrzach ponad stuletniej elektrowni. Oprócz zwiedzania obiektu i doświadczania różnych eksperymentów, nasi uczniowie mieli okazję wziąć udział w zajęciach edukacyjnych: klasa 7 z chemii - "Od chromu do nadmanganianu, czyli kolory chemii", a klasa 8 z fizyki związanych z ciśnieniem. Na koniec wjechaliśmy na taras widokowy na szczycie chłodni kominowej.
Po południu przeszliśmy do Starego Młyna - zespołu fabryczno-mieszkalnego zbudowanego w XIX wieku przez Karola Scheiblera, najbogatszego łódzkiego przemysłowca. Małą osadę młyńską przekształcił w imperium przemysłu bawełnianego, bo obok olbrzymich zakładów włókienniczych wybudował dla swoich pracowników także domy robotnicze ze szkołą dla dzieci, sklepami, szpitalami, a nawet strażą pożarną, stąd Stary Młyn nazywany był przez łodzian "miastem w mieście"
Ostatnim punktem naszej dwudniowej wizyty w Łodzi była wizyta w Muzeum Historii Włókiennictwa, które mieści się w Białej Fabryce Geyera. Odwiedziliśmy salę z maszynami tkackimi, a potem w parku przy muzeum powędrowaliśmy ścieżkami historii do domów robotników związanych z włókiennictwem, tkaniem i szyciem ubrań. Każdy urządzony był w stylu innego okresu historycznego. Wiele z przedmiotów, mebli czy dekoracji pamiętamy przecież z domów babć i prababć...
To była niezapomniana podróż :)
.